Pasek górny

Border Collie

 

Ojczyzną border collie jest obszar graniczny pomiędzy Anglią a Szkocją (border - granica). Pierwotnie, pełnił rolę zaganiacza owiec na pastwiskach. Postawa border collie podczas pracy bardzo zbliżona była do postawy polującego wilka (spuszczona głowa, wodzenie oczyma za owcami - niespotykane u innych ras zaganiających). Stąd też uważa się, że psy tej rasy oraz wilki posiadają wiele wspólnych cech. O ile border collie ma wrodzoną gotowość do posłuszeństwa, pozostając w rękach niedoświadczonego w tresurze i wychowaniu psów właściciela, może być psem trudnym. Rasa ta wykazuje duży zapał do pracy oraz pokłady energii. Nie zna bezczynności. Jest to zdecydowanie pies wymagający, posiadający duży temperament oraz wybitną inteligencję. Kto nie umie wykorzystać jego chęci do pracy, ten nie znajdzie przyjemności w trzymaniu tego psa.

Sierść border collie jest dwuwarstwowa - składa się z gęstego, dość twardego włosa oraz z równie gęstego, ale miękkiego podszerstka. Pielęgnacja psa polega na wyczesywaniu podszerstka, który w okresie linienia intensywnie wypada. W okresach pomiędzy linieniem również należy przeczesywać psa odpowiednim narzędziem w celu usunięcia podszerstka, ale jednocześnie bez uszkodzenia włosa okrywowego. Regularne wyczesywanie jest bardzo istotne, gdyż zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do skołtunienia włosa, który jest niestety bardzo podatny na plątanie. Kąpiele należy wykonywać w miarę potrzeb, używając do tego szamponu dla psów z długim włosem. W zależności od kondycji włosa, można użyć odżywki, która dodatkowo nawilży szatę.

Postawy polującego wilka (spuszczona głowa, wodzenie oczyma za owcami - niespotykane u innych ras zaganiających). Stąd też uważa się, że psy tej rasy oraz wilki posiadają wiele wspólnych cech. O ile border collie ma wrodzoną gotowość do posłuszeństwa, pozostając w rękach niedoświadczonego w tresurze i wychowaniu psów właściciela, może być psem trudnym. Rasa ta wykazuje duży zapał do pracy oraz pokłady energii. Nie zna bezczynności. Jest to zdecydowanie pies wymagający, posiadający duży temperament oraz wybitną inteligencję. Kto nie umie wykorzystać jego chęci do pracy, ten nie znajdzie przyjemności w trzymaniu tego psa.

CENNIK

 
Pasek dolny